The Sport Review
Follow us on

Wimbledon 2013: Order of play for Monday 1 July

Wimbledon 2013: Andy Murray, Novak Djokovic and Serena Williams all in action as Monday's order of play is confirmed

The Sport Review staff
By    
previous article
next article
serena williams
Serena Williams is the defending champion at WimbledonPhoto: Mirsasha/Flickr

Andy Murray, Novak Djokovic and Serena Williams are all scheduled to be in action in a star-studded line-up on Centre Court at Wimbledon on Monday after the intended order of play was confirmed.

Defending champion Williams is first up against German 23rd seed Sabine Lisicki, before home favourite Murray plays Russia’s Mikhail Youzhny.

The 2011 SW19 champion Djokovic is last on the main show court, with the world No1 taking on the 13th seed Tommy Haas.

Elsewhere, Britain’s Laura Robson players Kaia Kanepi first on Court No1, with Tomas Berdych and Juan Martín del Potro also in action on the other main show court.

Agnieszka Radwanska, David Ferrer and Petra Kvitova are among the other big names in action on some of the other courts as they all look to book their places in the quarter-finals.

Wimbledon: Order of play for Monday 1 July 2013 (All times BST)

CENTRE COURT – 1.00 PM START

Serena Williams (USA) [1] 1 vs Sabine Lisicki (GER) [23] 9
Mikhail Youzhny (RUS) [20] 120 vs Andy Murray (GBR) [2] 128
Novak Djokovic (SRB) [1] 1 vs Tommy Haas (GER) [13] 16

No.1 COURT – 1.00 PM START

Laura Robson (GBR) 18 vs Kaia Kanepi (EST) 29
Andreas Seppi (ITA) [23] 56 vs Juan Martin Del Potro (ARG) [8] 64
Bernard Tomic (AUS) 23 vs Tomas Berdych (CZE) [7] 32

No.2 COURT – 11.30 AM START

David Ferrer (ESP) [4] 33 vs Ivan Dodig (CRO) 47
Agnieszka Radwanska (POL) [4] 33 vs Tsvetana Pironkova (BUL) 42
Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) [1] 1 vs Treat Huey (PHI) / Dominic Inglot (GBR) [16] 8

No.3 COURT – 11.30 AM START

Petra Kvitova (CZE) [8] 97 vs Carla Suárez Navarro (ESP) [19] 105
Roberta Vinci (ITA) [11] 49 vs Na Li (CHN) [6] 64
Fernando Verdasco (ESP) 101 vs Kenny De Schepper (FRA) 109
Jean-Julien Rojer (NED) / Vera Dushevina (RUS) 19 vs Jamie Murray (GBR) / Su-Wei Hsieh (TPE) 20 T/F 6/7(2) 6/3 5/3 0-0*

COURT 12 – 11.30 AM START

Jerzy Janowicz (POL) [24] 88 vs Jürgen Melzer (AUT) 90
Marion Bartoli (FRA) [15] 81 vs Karin Knapp (ITA) 92
Michael Llodra (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) [13] 57 vs James Blake (USA) / Jürgen Melzer (AUT) 59
Kyle Edmund (GBR) / Eugenie Bouchard (CAN) 5 vs Frederik Nielsen (DEN) / Sofia Arvidsson (SWE) 6
James Blake (USA) / Donna Vekic (CRO) 45 vs Nenad Zimonjic (SRB) / Katarina Srebotnik (SLO) [3] 48

COURT 18 – 11.30 AM START

Kirsten Flipkens (BEL) [20] 120 vs Flavia Pennetta (ITA) 126
Monica Puig (PUR) 66 vs Sloane Stephens (USA) [17] 73
Max Mirnyi (BLR) / Horia Tecau (ROU) [7] 49 vs Ivan Dodig (CRO) / Marcelo Melo (BRA) [12] 56

COURT 4 – 11.00 AM START

Shilin Xu (CHN) 27 vs Pippa Horn (GBR) 28 (GS)
Nick Kyrgios (AUS) [1] 1 vs Evan Hoyt (GBR) 2 (BS)
Jamie Malik (GBR) 63 vs Nikola Milojevic (SRB) [2] 64 (BS)
Billy Harris (GBR) 11 vs Jaime Ignacio Galleguillos (CHI) 12 (BS)
Gabriella Taylor (GBR) 47 vs Barbora Krejcikova (CZE) [4] 48 (GS)

COURT 5 – 11.30 AM START

Vania King (USA) / Jie Zheng (CHN) [13] 41 vs Nadia Petrova (RUS) / Katarina Srebotnik (SLO) [3] 48
Aisam Qureshi (PAK) / Jean-Julien Rojer (NED) [5] 33 vs Julien Benneteau (FRA) / Nenad Zimonjic (SRB) [11] 40
Carolina Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 31 vs Elise Mertens (BEL) [6] 32 (GS)
Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 53 vs Thomas Colautti (GBR) 54 (BS)

COURT 6 – 11.30 AM START

Alexander Peya (AUT) / Bruno Soares (BRA) [3] 17 vs Rohan Bopanna (IND) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) [14] 24
Jesse Levine (CAN) / Vasek Pospisil (CAN) 12 vs Mahesh Bhupathi (IND) / Julian Knowle (AUT) [8] 16
Robert Farah (COL) / Darija Jurak (CRO) 30 vs Rohan Bopanna (IND) / Jie Zheng (CHN) [7] 32
Frantisek Cermak (CZE) / Lucie Hradecka (CZE) [12] 25 vs Johan Brunstrom (SWE) / Katalin Marosi (HUN) 28
Treat Huey (PHI) / Raquel Kops-Jones (USA) [9] 9 vs John Peers (AUS) / Ashleigh Barty (AUS) 12

COURT 7 – 11.30 AM START

Colin Fleming (GBR) / Jonathan Marray (GBR) [9] 25 vs Robert Lindstedt (SWE) / Daniel Nestor (CAN) [6] 32
Jay Andrijic (AUS) 35 vs Yoshihito Nishioka (JPN) 36 (BS)
Frederico Ferreira Silva (POR) [15] 57 vs Enzo Couacaud (FRA) 58 (BS)
Elias Ymer (SWE) 47 vs Alexander Zverev (GER) [3] 48 (BS)

COURT 8 – 11.00 AM START

Jana Fett (CRO) 19 vs Victoria Rodriguez (MEX) 20 (GS)
Hugo Di Feo (CAN) 7 vs Clement Geens (BEL) [13] 8 (BS)
Anastasiya Komardina (RUS) 51 vs Johnnise Renaud (USA) 52 (GS)
Sandra Samir (EGY) 35 vs Deborah Chiesa (ITA) 36 (GS)
Mazen Osama (EGY) 39 vs Pedro Cachin (ARG) [11] 40 (BS)

COURT 9 – 11.00 AM START

Carol Zhao (CAN) [9] 25 vs Ayaka Okuno (JPN) 26 (GS)
Ipek Soylu (TUR) [16] 41 vs Lizette Cabrera (AUS) 42 (GS)
Nina Stojanovic (SRB) [14] 57 vs Beatriz Haddad Maia (BRA) 58 (GS)
Dasha Ivanova (USA) 45 vs Kyoka Okamura (JPN) 46 (GS)
Guillermo Nunez (CHI) [14] 41 vs Lucas Gomez (MEX) 42 (BS)

COURT 10 – 11.30 AM START

Darija Jurak (CRO) / Tamarine Tanasugarn (THA) 27 vs Su-Wei Hsieh (TPE) / Shuai Peng (CHN) [8] 32
Anna-Lena Groenefeld (GER) / Kveta Peschke (CZE) [7] 33 vs Eugenie Bouchard (CAN) / Petra Martic (CRO) 38
Lukasz Kubot (POL) / Marcin Matkowski (POL) [15] 41 vs Leander Paes (IND) / Radek Stepanek (CZE) [4] 48
Alexander Peya (AUT) / Anna-Lena Groenefeld (GER) [5] 33 vs Santiago Gonzalez (MEX) / Natalie Grandin (RSA) 36
Andy Ram (ISR) / Abigail Spears (USA) 37 vs Marcin Matkowski (POL) / Kveta Peschke (CZE) [11] 40

COURT 14 – 11.30 AM START

Lukasz Kubot (POL) 67 vs Adrian Mannarino (FRA) 76
Shuko Aoyama (JPN) / Chanelle Scheepers (RSA) 10 vs Liezel Huber (USA) / Sania Mirza (IND) [6] 16
Jonathan Marray (GBR) / Heather Watson (GBR) 22 vs David Marrero (ESP) / Kimiko Date-Krumm (JPN) [14] 24
Colin Fleming (GBR) / Laura Robson (GBR) 3 vs Filip Polasek (SVK) / Janette Husarova (SVK) 4

COURT 15 – 11.00 AM START

Daniel Windahl (SWE) 21 vs Peter Ashley (GBR) 22 (BS)
Maia Lumsden (GBR) 21 vs Petra Uberalova (SVK) 22 (GS)
Johannes Haerteis (GER) 51 vs Nicolas Jarry (CHI) 52 (BS)
Kristina Schmiedlova (SVK) 39 vs Karin Kennel (SUI) [11] 40 (GS)
Harry Bourchier (AUS) 45 vs Julian Cash (GBR) 46 (BS)

COURT 17 – 11.30 AM START

Raquel Kops-Jones (USA) / Abigail Spears (USA) [5] 49 vs Ashleigh Barty (AUS) / Casey Dellacqua (AUS) [12] 56
Ekaterina Makarova (RUS) / Elena Vesnina (RUS) [4] 17 vs Jelena Jankovic (SRB) / Mirjana Lucic-Baroni (CRO) 23
Scott Lipsky (USA) / Casey Dellacqua (AUS) [13] 41 vs Fabio Fognini (ITA) / Flavia Pennetta (ITA) 43
Mark Knowles (BAH) / Sabine Lisicki (GER) 54 vs Aisam Qureshi (PAK) / Cara Black (ZIM) [10] 56

COURT 19 – 11.00 AM START

Kyle Edmund (GBR) [5] 33 vs Young Seok Kim (KOR) 34 (BS)
Harriet Dart (GBR) 61 vs Jelena Ostapenko (LAT) 62 (GS)
Taylor Townsend (USA) [5] 33 vs Iryna Shymanovich (BLR) 34 (GS)
Jonny O’Mara (GBR) 37 vs Maxime Janvier (FRA) 38 (BS)
Stefan Kozlov (USA) 43 vs Joshua Sapwell (GBR) 44

MATCHES TO BE ARRANGED

Not Before 5.00 pm
Martin Emmrich (GER) / Julia Goerges (GER) 61 vs Horia Tecau (ROU) / Sania Mirza (IND) [2] 64
Rajeev Ram (USA) / Francesca Schiavone (ITA) 13 vs Marcelo Melo (BRA) / Liezel Huber (USA) [6] 16
Daniel Nestor (CAN) / Kristina Mladenovic (FRA) [8] 49 vs Dominic Inglot (GBR) / Johanna Konta (GBR) 51
Not Before 5.30 pm
Greetje Minnen (BEL) 3 vs Mami Adachi (JPN) 4 (GS)
Belinda Bencic (SUI) [1] 1 vs Freya Christie (GBR) 2 (GS)

◀  The Sport Review homepageNext story  ►

Recommended next

Read more on...

Latest tennis tickets on viagogo