The Sport Review
Follow us on

Wimbledon 2013: Order of play for Thursday 4 July

Wimbledon 2013: Agnieszka Radwanska takes on Sabine Lisicki second on Centre Court after Thursday's order of play is revealed

The Sport Review
By    
previous article
next article
sabine lisicki
Sabine Lisicki takes on Agnieszka Radwanska second on CentrePhoto: R Hensley/Flickr

Agnieszka Radwanska takes on Sabine Lisicki second on Centre Court at Wimbledon on Thursday after the intended order of play was confirmed.

The German 23rd seed, who shocked defending champion Serena Williams in the fourth round, is looking to reach the final for the first time.

Fourth seed Radwanska meanwhile, is aiming to make the showpiece for the second successive year after losing the 2012 final to Williams.

The other semi-final between Kirsten Flipkens and Marion Bartoli gets proceedings under way on the main show court at the All England Club.

Wimbledon: Order of play for Thursday 4 July 2013 (All times BST)

CENTRE COURT – 1.00 PM START

Marion Bartoli (FRA) [15] 81 vs Kirsten Flipkens (BEL) [20] 120
Sabine Lisicki (GER) [23] 9 vs Agnieszka Radwanska (POL) [4] 33

No.1 COURT – 1.00 PM START

Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) [1] 1 vs Rohan Bopanna (IND) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) [14] 24
Daniel Nestor (CAN) / Kristina Mladenovic (FRA) [8] 49 vs Horia Tecau (ROU) / Sania Mirza (IND) [2] 64
Jean-Julien Rojer (NED) / Vera Dushevina (RUS) 19
or David Marrero (ESP) / Kimiko Date-Krumm (JPN) [14] 24 vs Rohan Bopanna (IND) / Jie Zheng (CHN) [7] 32

No.2 COURT – 11.30 AM START

Marcin Matkowski (POL) / Kveta Peschke (CZE) [11] 40 vs Nenad Zimonjic (SRB) / Katarina Srebotnik (SLO) [3] 48
Leander Paes (IND) / Radek Stepanek (CZE) [4] 48 vs Ivan Dodig (CRO) / Marcelo Melo (BRA) [12] 56
Bruno Soares (BRA) / Lisa Raymond (USA) [1] 1 vs John Peers (AUS) / Ashleigh Barty (AUS) 12
Pat Cash (AUS) / Mark Woodforde (AUS) vs Joakim Nystrom (SWE) / Mikael Pernfors (SWE) (OD)

No.3 COURT – 11.30 AM START

Jacco Eltingh (NED) / Paul Haarhuis (NED) vs Barry Cowan (GBR) / Cedric Pioline (FRA) (RR)
Kyle Edmund (GBR) [5] 33 vs Stefan Kozlov (USA) 43 (BS)
Iva Majoli (CRO) / Natasha Zvereva (BLR) vs Martina Navratilova (USA) / Pam Shriver (USA) (SL)
Lucie Ahl (GBR) / Magdalena Maleeva (BUL) vs Jana Novotna (CZE) / Barbara Schett (AUT) (SL)
Lindsay Davenport (USA) / Martina Hingis (SUI) vs Rennae Stubbs (AUS) / Andrea Temesvari (HUN) (SL)

COURT 12 – 11.30 AM START

Belinda Bencic (SUI) [1] 1 vs Jamie Loeb (USA) 12 (GS)
Gianluigi Quinzi (ITA) [6] 49 vs Nikola Milojevic (SRB) [2] 64 (BS)
Sandra Samir (EGY) / Shilin Xu (CHN) 30 vs Belinda Bencic (SUI) / Petra Uberalova (SVK) [2] 32 (GD)
Kyle Edmund (GBR) / Frederico Ferreira Silva (POR) [1] 1 vs Maximilian Marterer (GER) / Lucas Miedler (AUT) 4 (BD)

COURT 18 – 11.30 AM START

Anhelina Kalinina (UKR) [12] 56 vs Ana Konjuh (CRO) [2] 64 (GS)
Hyeon Chung (KOR) 6 vs Borna Coric (CRO) [8] 16 (BS)
Anhelina Kalinina (UKR) / Iryna Shymanovich (BLR) [8] 17 vs Kristina Schmiedlova (SVK) / Szabina Szlavikovics (HUN) 19 (GD)
Stefan Kozlov (USA) / Spencer Papa (USA) 13 or Julian Cash (GBR) / Joshua Sapwell (GBR) 14 vs Enzo Couacaud (FRA) / Stefano Napolitano (ITA) 15 or Naoki Nakagawa (JPN) / Gianluigi Quinzi (ITA) [7] 16 (BD)

COURT 5 – 11.00 AM START

Anett Kontaveit (EST) / Jelena Ostapenko (LAT) 26 vs Kamonwan Buayam (THA) / Ching-Wen Hsu (TPE) 28 (GD)
Laslo Djere (SRB) [4] 17 vs Maximilian Marterer (GER) 27 (BS)
Luca Corinteli (USA) / Lucas Gomez (MEX) 5 vs Clement Geens (BEL) / Noah Rubin (USA) [6] 8 (BD)
Johannes Haerteis (GER) / Hannes Wagner (GER) 25 vs Jamie Malik (GBR) / Robbie Ridout (GBR) 27
or Laslo Djere (SRB) / Martin Redlicki (USA) 28 (BD)

COURT 8 – 11.00 AM START

Benjamin Bonzi (FRA) / Quentin Halys (FRA) 10 vs Jay Andrijic (AUS) / Bradley Mousley (AUS) 12 (BD)
Yoshihito Nishioka (JPN) / Jorge Brian Panta (PER) [5] 17 vs Maxime Janvier (FRA) / Kamil Majchrzak (POL) 19 (BD)
Viktoriya Lushkova (UKR) / Ioana Loredana Rosca (ROU) 14 vs Ioana Ducu (ROU) / Nina Stojanovic (SRB) [5] 16 (GD)
Jamie Loeb (USA) / Ayaka Okuno (JPN) 22 vs Elise Mertens (BEL) / Ipek Soylu (TUR) [3] 24 (GD)
Borna Coric (CRO) / Jonny O’Mara (GBR) 29 or Filippo Baldi (ITA) / Matteo Donati (ITA) 30 vs Karen Khachanov (RUS) / Daniil Medvedev (RUS) 31 or Maxime Hamou (FRA) / Johan Sebastien Tatlot (FRA) [2] 32 (BD)

COURT 14 – 11.30 AM START

Louisa Chirico (USA) [15] 24 vs Elise Mertens (BEL) [6] 32 (GS)
Taylor Townsend (USA) [5] 33 vs Barbora Krejcikova (CZE) [4] 48 (GS)
Thanasi Kokkinakis (AUS) / Nick Kyrgios (AUS) 21 vs Hugo Di Feo (CAN) / Mazen Osama (EGY) 23 (BD)
Barbora Krejcikova (CZE) / Katerina Siniakova (CZE) [1] 1 vs Giulia Pairone (ITA) / Alina Silich (RUS) 3 or Alice Matteucci (ITA) / Gabriela Pantuckova (CZE) 4 (GD)

MATCHES TO BE ARRANGED

Not Before 3.30 pm
Richard Krajicek (NED) / Mark Petchey (GBR) vs Jonas Bjorkman (SWE) / Todd Woodbridge (AUS) (RR)
Not Before 4.00 pm
Jeremy Bates (GBR) / Anders Jarryd (SWE) vs John McEnroe (USA) / Patrick McEnroe (USA) (OD)

◀  The Sport Review homepageNext story  ►

Recommended next

Read more on...

Latest tennis tickets on viagogo