Follow us on

Wimbledon 2013: Order of play for Tuesday 2 July

Wimbledon 2013: Agnieszka Radwanska takes on Na Li first on Centre Court on Tuesday after the order of play is revealed

The Sport Review staff
By    
previous article
next article
Agnieszka Radwanska
Agnieszka Radwanska is first on Centre on TuesdayPhoto: Dubai Duty Free Championships

Sabine Lisicki will take on Kaia Kanepi first on Court No1 at Wimbledon on Tuesday after the intended order of play was confirmed.

The German 23rd seed shocked defending champion Serena Williams on Monday to book her place in the last eight at SW19.

Meanwhile, fourth seed Agnieszka Radwanska takes on China’s Na Li first on Centre Court in a match which will be followed by Petra Kvitova’s clash with Kirsten Flipkens.

Sloane Stephens and Marion Bartoli then complete the women’s quarter-final line-up, with their match second on Court No1.

There is also plenty of doubles action on Tuesday, with a host of big names such as Sara Errani, Julia Goerges set to take to court.

WATCH WIMBLEDON LIVE! Open a bet365 account, deposit £10 or more and click ‘live streaming’ to view a host of matches from SW19. Click here for more information.

Wimbledon 2013: Order of play for Tuesday 2 July 2013 (All times BST)

CENTRE COURT – 1.00 PM START

Agnieszka Radwanska (POL) [4] 33 vs Na Li (CHN) [6] 64
Petra Kvitova (CZE) [8] 97 vs Kirsten Flipkens (BEL) [20] 120

No.1 COURT – 1.00 PM START

Sabine Lisicki (GER) [23] 9 vs Kaia Kanepi (EST) 29
Sloane Stephens (USA) [17] 73 vs Marion Bartoli (FRA) [15] 81

No.2 COURT – 11.30 AM START

Rohan Bopanna (IND) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) [14] 24 vs
Robert Lindstedt (SWE) / Daniel Nestor (CAN) [6] 32
Bruno Soares (BRA) / Lisa Raymond (USA) [1] 1 vs Filip Polasek (SVK) / Janette Husarova (SVK) 4
Treat Huey (PHI) / Raquel Kops-Jones (USA) [9] 9 vs John Peers (AUS) / Ashleigh Barty (AUS) 12
Mansour Bahrami (IRI) / Henri Leconte (FRA) vs Jeremy Bates (GBR) / Anders Jarryd (SWE) (OD)

No.3 COURT – 11.30 AM START

Sara Errani (ITA) / Roberta Vinci (ITA) [1] 1 vs Julia Goerges (GER) / Barbora Zahlavova Strycova (CZE) [16] 8
Julien Benneteau (FRA) / Nenad Zimonjic (SRB) [11] 40 vs Leander Paes (IND) / Radek Stepanek (CZE) [4] 48
Martin Emmrich (GER) / Julia Goerges (GER) 61 vs Horia Tecau (ROU) / Sania Mirza (IND) [2] 64
Leander Paes (IND) / Saisai Zheng (CHN) [15] 57 vs Eric Butorac (USA) / Alize Cornet (FRA) 60

COURT 12 – 11.30 AM START

Andy Ram (ISR) / Abigail Spears (USA) 37 vs Marcin Matkowski (POL) / Kveta Peschke (CZE) [11] 40
James Blake (USA) / Jürgen Melzer (AUT) 59 vs Juan-Sebastian Cabal (COL) / Robert Farah (COL) 63
Frederik Nielsen (DEN) / Sofia Arvidsson (SWE) 6 vs Ivan Dodig (CRO) / Marina Erakovic (NZL) [16] 8

COURT 18 – 11.30 AM START

Silvia Soler-Espinosa (ESP) / Carla Suárez Navarro (ESP) 59 vs Andrea Hlavackova (CZE) / Lucie Hradecka (CZE) [2] 64
Rajeev Ram (USA) / Francesca Schiavone (ITA) 13 vs Marcelo Melo (BRA) / Liezel Huber (USA) [6] 16
Max Mirnyi (BLR) / Andrea Hlavackova (CZE) [4] 17 vs Jean-Julien Rojer (NED) / Vera Dushevina (RUS) 19
Daniel Nestor (CAN) / Kristina Mladenovic (FRA) [8] 49 vs Dominic Inglot (GBR) / Johanna Konta (GBR) 51
Lindsay Davenport (USA) / Martina Hingis (SUI) vs Conchita Martinez (ESP) / Nathalie Tauziat (FRA) (SL)

COURT 4 – 11.00 AM START

Luke Bambridge (GBR) 29 vs Christian Garin (CHI) [7] 32 (BS)
Harriet Dart (GBR) 61 vs Ana Konjuh (CRO) [2] 64 (GS)
Kyle Edmund (GBR) [5] 33 vs Yoshihito Nishioka (JPN) 36 (BS)
Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 53 or Thomas Colautti (GBR) 54 vs Johan Sebastien Tatlot (FRA) [10] 56 (BS)
Yoshihito Nishioka (JPN) / Jorge Brian Panta (PER) [5] 17 vs Seong Chan Hong (KOR) / Young Seok Kim (KOR) 18 (BD)

COURT 5 – 11.00 AM START

Stefano Napolitano (ITA) 26 vs Maximilian Marterer (GER) 27 (BS)
Beatriz Haddad Maia (BRA) 58 vs Gabriela Pantuckova (CZE) 60 (GS)
Lucas Gomez (MEX) 42 vs Stefan Kozlov (USA) 43 (BS)
Giulia Pairone (ITA) / Alina Silich (RUS) 3 vs Alice Matteucci (ITA) / Gabriela Pantuckova (CZE) 4 (GD)
Luca Corinteli (USA) / Lucas Gomez (MEX) 5 vs Hyeon Chung (KOR) / Duck Hee Lee (KOR) 6 (BD)

COURT 6 – 11.00 AM START

Camila Giangreco Campiz (PAR) [10] 9 vs Jamie Loeb (USA) 12 (GS)
Ching-Wen Hsu (TPE) [8] 49 vs Anastasiya Komardina (RUS) 51 (GS)
Daniel Windahl (SWE) 21 vs Thanasi Kokkinakis (AUS) 23 (BS)
Quentin Halys (FRA) 13 vs Borna Coric (CRO) [8] 16 (BS)
Thanasi Kokkinakis (AUS) / Nick Kyrgios (AUS) 21 vs Rafael Matos (BRA) / Marcelo Zormann (BRA) 22 (BD)

COURT 7 – 11.00 AM START

Alice Matteucci (ITA) 14 vs Ioana Ducu (ROU) 15 (GS)
Kyoka Okamura (JPN) 46 vs Barbora Krejcikova (CZE) [4] 48 (GS)
Laslo Djere (SRB) [4] 17 vs Karen Khachanov (RUS) 19 (BS)
Laura Ucros (COL) / Constanza Vega (ARG) 15 vs Ioana Ducu (ROU) / Nina Stojanovic (SRB) [5] 16 (GD)
Jamie Malik (GBR) / Robbie Ridout (GBR) 27 vs Laslo Djere (SRB) / Martin Redlicki (USA) 28 (BD)

COURT 8 – 11.30 AM START

Wayne Ferreira (RSA) / Chris Wilkinson (GBR) vs Jacco Eltingh (NED) / Paul Haarhuis (NED) [2] (RR)
Iva Majoli (CRO) / Natasha Zvereva (BLR) vs Jana Novotna (CZE) / Barbara Schett (AUT) (SL)

COURT 9 – 11.00 AM START

Carol Zhao (CAN) [9] 25 vs Shilin Xu (CHN) 27 (GS)
Ipek Soylu (TUR) [16] 41 vs Katherine Ip (HKG) 44 (GS)
Jonny O’Mara (GBR) 37 vs Mazen Osama (EGY) 39 or Pedro Cachin (ARG) [11] 40 (BS)
Domenica Gonzalez (ECU) / Carol Zhao (CAN) [4] 9 vs Adrijana Lekaj (CRO) / Victoria Rodriguez (MEX) 10 (GD)
Maxime Janvier (FRA) / Kamil Majchrzak (POL) 19 vs Luke Bambridge (GBR) / Cameron Norrie (GBR) 20 (BD)

COURT 10 – 11.00 AM START

Fiona Ferro (FRA) 6 vs Anett Kontaveit (EST) [13] 8 (GS)
Taylor Townsend (USA) [5] 33 vs Sandra Samir (EGY) 35 (GS)
Enzo Couacaud (FRA) 58 vs Bradley Mousley (AUS) 59 (BS)
Marie Bouzkova (CZE) / Helen Ploskina (UKR) 21 vs Jamie Loeb (USA) / Ayaka Okuno (JPN) 22 (GD)
Harry Bourchier (AUS) / Alexander Zverev (GER) [8] 25 vs Cem Ilkel (TUR) / Matej Maruscak (SVK) 26 (BD)

COURT 14 – 11.30 AM START

Justin Gimelstob (USA) / Todd Martin (USA) vs Richard Krajicek (NED) / Mark Petchey (GBR) (RR)
Thomas Enqvist (SWE) / Mark Philippoussis (AUS) vs Barry Cowan (GBR) / Cedric Pioline (FRA) (RR)
Andrew Castle (GBR) / Guy Forget (FRA) vs Joakim Nystrom (SWE) / Mikael Pernfors (SWE) (OD)
Peter Fleming (USA) / Johan Kriek (USA) vs Pat Cash (AUS) / Mark Woodforde (AUS) (OD)
Tracy Austin (USA) / Helena Sukova (CZE) vs Rennae Stubbs (AUS) / Andrea Temesvari (HUN) (SL)

COURT 15 – 11.00 AM START

Katerina Siniakova (CZE) [3] 17 vs Jana Fett (CRO) 19 (GS)
Katie Boulter (GBR) 30 vs Elise Mertens (BEL) [6] 32 (GS)
Filippo Baldi (ITA) [9] 9 vs Billy Harris (GBR) 11 (BS)
Anhelina Kalinina (UKR) / Iryna Shymanovich (BLR) [8] 17 vs Jasmine Amber Asghar (GBR) / Pippa Horn (GBR) 18 (GD)
Peter Ashley (GBR) / Alexander Sendegeya (GBR) 7 vs Clement Geens (BEL) / Noah Rubin (USA) [6] 8 (BD)

COURT 16 – 11.00 AM START

Petra Uberalova (SVK) 22 vs Louisa Chirico (USA) [15] 24 (GS)
Belinda Bencic (SUI) [1] 1 vs Greetje Minnen (BEL) 3 (GS)
Daniil Medvedev (RUS) 61 vs Nikola Milojevic (SRB) [2] 64 (BS)
Louisa Chirico (USA) / Alejandra Cisneros (MEX) [6] 25 vs Anett Kontaveit (EST) / Jelena Ostapenko (LAT) 26 (GD)
Kristina Schmiedlova (SVK) / Szabina Szlavikovics (HUN) 19 vs Marika Akkerman (CAN) / Camila Giangreco Campiz (PAR) 20 (GD)

COURT 17 – 11.00 AM START

Nick Kyrgios (AUS) [1] 1 vs Lucas Miedler (AUT) 3 (BS)
Ioana Loredana Rosca (ROU) 54 vs Anhelina Kalinina (UKR) [12] 56 (GS)
Gianluigi Quinzi (ITA) [6] 49 vs Johannes Haerteis (GER) 51 (BS)
Carolina Meligeni Rodrigues Alves (BRA) / Sara Tomic (AUS) 5 vs Fiona Ferro (FRA) / Beatrice Lombardo (ITA) 6 (GD)
Anna Brogan (GBR) / Maia Lumsden (GBR) 7 vs Katy Dunne (GBR) / Anastasiya Komardina (RUS) [7] 8 (GD)

COURT 19 – 11.00 AM START

Hyeon Chung (KOR) 6 vs Hugo Di Feo (CAN) 7 (BS)
Lana Rush (GBR) 38 vs Karin Kennel (SUI) [11] 40 (GS)
Julian Cash (GBR) 46 vs Alexander Zverev (GER) [3] 48 (BS)
Justina Mikulskyte (LTU) / Akvile Parazinskaite (LTU) 11 vs Harriet Dart (GBR) / Lana Rush (GBR) 12 (GD)
Evan Hoyt (GBR) / Wayne Montgomery (RSA) 11 vs Jay Andrijic (AUS) / Bradley Mousley (AUS) 12 (BD)

MATCHES TO BE ARRANGED

Not Before 4.00 pm
Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) [1] 1 vs Mahesh Bhupathi (IND) / Julian Knowle (AUT) [8] 16
Not Before 4.30 pm
Jonas Bjorkman (SWE) / Todd Woodbridge (AUS) [1] vs Greg Rusedski (GBR) / Fabrice Santoro (FRA) (RR)
Peter McNamara (AUS) / Paul McNamee (AUS) vs John McEnroe (USA) / Patrick McEnroe (USA) (OD)

◀  The Sport Review homepageNext story  ►

Read more on...

Latest tennis tickets on viagogo
News feed